Zrób to sam: drewniany lampion

Metoda rzeźbienia w drewnie (tzw. carving) umożliwia stworzenie z pnia drzewa lampionu, który nastrojowo oświetli dom i ogród.

Zrób to sam: drewniany lampion ze wzorem

Właściwe przygotowanie do budowy drewnianego lampionu

Piękny drewniany lampion nie wymaga użycia wielu materiałów, ale powinny być one odpowiednie. Najważniejsza jest właściwa pilarka, która umożliwia wycinanie prostych wzorów.

Mężczyzna wycinający orła z pnia drzewa benzynową pilarką łańcuchową STIHL MSE 193 CE z prowadnicą do carvingu

Zrób to sam: Carving

W ostatnich latach metoda carvingu, czyli rzeźbienie pilarką, rozwinęła się od czasu, gdy profesjonaliści zajmujący się cięciem drewna przemienili ją w popularne hobby. Do rzeźbienia w drewnie stosuje się specjalne pilarki do carvingu. Jeśli nie masz jeszcze doświadczenia w carvingu, potrzebujesz osprzętu do carvingu pasującego do Twojej pilarki oraz nieco cierpliwości i praktyki. W tym artykule podsumowaliśmy podstawy carvingu.


Precyzja, którą można łatwo osiągnąć

Specjalne sprzęty tnące przeznaczone do carvingu STIHL są szczególnie odporne na drgania i odbicia, a mała końcówka prowadnicy umożliwia precyzyjne wykonywanie filigranowych konturów i trudnych cięć. Rzeźbienie pilarką to nie tylko przyjemność: powstały przy tym ręcznie wykonany unikat z drewna doskonale nadaje się jako osobisty prezent.

Pełna moc do majsterkowania

Mężczyzna w nausznikach ochronnych wycina orła z drewna benzynową pilarką łańcuchową STIHL MS 193 C-E z osprzętem do carvingu

Pilarka do carvingu do wykonania lampionu

Jeśli chodzi o drobne prace w drewnie i z drewnem, odpowiednie są przede wszystkim pilarki do carvingu STIHL. Specjalne osprzęty tnące do carvingu charakteryzują się wyjątkowo niskim poziomem drgań i niską skłonnością do odbić. Mała końcówka prowadnicy umożliwia precyzyjne wykonywanie filigranowych konturów i trudnych cięć.

Drewno odpowiednie do wykonania unikalnego lampionu

Trudno ogólnie stwierdzić, które drewno najlepiej nadaje się do rzeźbienia. Zasadniczo obowiązuje zasada: prawidłowa obróbka drewna sprawia, że nie ma prawie żadnych ograniczeń co do gatunku. Wybierz więc drewno, które najlepiej Ci odpowiada. 

Świeżo ścięte drewno należy wysuszyć przed obróbką. Im suchsze drewno, tym lepiej nadaje się do tego celu, ponieważ ryzyko pęknięć jest mniejsze na sucho.

Do wykonania pierwszych przedmiotów materiał nie powinien być zbyt twardy, aby szybko uzyskać dobry rezultat. Miękkie drewno iglaste z niewielką zawartością żywicy to wyjątkowo dobry materiał. Później można na przykład przejść do rzeźbienia w topoli i dębie, daglezji lub w różnych gatunkach drzew owocowych.

Ponowne wykorzystanie starego drewna

Masz jeszcze stare zapasy lub resztki drewna? Doskonale! Do kolejnych prac nie musisz kupować nowego drewna. Jest to nie tylko bardzo praktyczne, ale również pozwala oszczędzać zasoby. Należy pamiętać, że lakierowane lub powlekane drewno nie nadaje się do wszystkich prac.

Prawidłowa pielęgnacja drewna

Drewno jest żywym produktem naturalnym. Wilgotność powietrza i warunki pogodowe mają nieustanny wpływ na właściwości materiału, który w związku z tym stale się zmienia. Pęknięcia i przebarwienia są normalnym zjawiskiem, ale można się przed nimi zabezpieczyć różnymi olejami, woskami lub lazurami. Nie można całkowicie zapobiec zmienianiu się drewna — przekłada się to jednak na większy urok i charakter materiału.

Do wykonania drewnianego lampionu potrzebne są następujące materiały i narzędzia

Ilustracja materiału: pieniek, pilarka łańcuchowa STIHL, calówka, łańcuch świetlny, dłuto STIHL, pas mocujący, koziołek

Instrukcja wykonania: zrób to sam – drewniany lampion

Zanim rozpoczniesz pracę pilarką, pamiętaj, aby mocno zamocować pieniek na koziołku. Najlepiej nadaje się do tego pas mocujący. Za pomocą kawałka kredy można następnie zaznaczyć pierwsze cięcia — dzięki temu będziesz dobrze wiedzieć, gdzie najpierw przyłożyć pilarkę. 

Celem jest wydrążenie okrągłego kawałka drewna. W wycięciu tym zostanie następnie umieszczone źródło światła. Wzór wycięty w lampionie, w zależności od jego wielkości i kształtu, przepuszcza światło od wewnątrz na zewnątrz.

Zrób to sam — drewniany lampion: instrukcja wykonania w skrócie

  • Nadaj kształt podstawowemu elementowi, wydrążając okrągły kawałek drewna.
  • Teraz w lampionie możesz wyciąć dowolne szczeliny świetlne.
  • Usuń korę z drewna i zaimpregnuj gotowy lampion odpowiednim olejem.

Porady do stosowania na zewnątrz

Jeśli chcesz powiesić lampion na zewnątrz, najlepiej użyj wosku do rzeźb z półsuchego drewna. Do oświetlenia zalecamy stosowanie żarówek LED, które mogą być stosowane zarówno wewnątrz, jak i na zewnątrz. 

Podsumowanie: zrób to sam – drewniany lampion

  • Carving oznacza rzeźbienie w drewnie pilarką.
  • W przypadku osób początkujących i bez doświadczenia odpowiednie drewno do rzeźbienia to miękkie drewno iglaste.
  • Zaawansowani mogą przejść do rzeźbienia w topoli, dębie, daglezji lub w niektórych gatunkach drzew owocowych. 
  • Należy zawsze stosować środki ochrony indywidualnej zgodnie z instrukcją obsługi urządzenia.
  • Do wykonania lampionu potrzebny jest tylko jeden pieniek, który najpierw należy wydrążyć.
  • Z przodu lampionu wytnij delikatne szczeliny świetlne zgodnie z własna wizją.
  • Usuń korę drewna za pomocą dłuta i dokładnie oszlifuj powierzchnię.
  • Pokryj drewno woskiem pszczelim lub odpowiednią lazurą do wnętrz.

Jeszcze więcej projektów do samodzielnego wykonania