Zbuduj samodzielnie piaskownicę ogrodową

Nasza instrukcja krok po kroku pokazuje, jak łatwo samodzielnie zbudować piaskownicę z drewnianych palisad i za pomocą pilarki.

Samodzielnie zbudowana piaskownica: radość dla dzieci i dorosłych

Raj zabaw dla dzieci i spokój dla dorosłych: piaskownica to świetne miejsce zabaw dla dzieci w różnym wieku. Niezależnie od tego, czy chodzi o budowanie ogromnych zamków, czy wielopiętrowych tortów z piasku, wyobraźnia dzieci nie zna granic.

Kto samodzielnie zbuduje piaskownicę, może później z dumą patrzeć na swoje dzieło. Nie wspominając o entuzjazmie Twojego dziecka! W tym artykule dowiesz się, na co należy zwrócić uwagę podczas budowania drewnianej piaskownicy. Dzięki odrobinie zręczności i naszej instrukcji krok po kroku bez trudu zrealizujesz ten projekt.

Samodzielnie zbuduj piaskownicę: wybór właściwego miejsca

Najważniejsze wstępne informacje: gdzie chcesz zbudować piaskownicę?

Zabawki do kopania we własnoręcznie wykonanej piaskownicy

Z jednej strony powinna ona znajdować się w pobliżu. Idealne będzie miejsce dobrze widoczne z tarasu lub okna. Dzięki temu podczas zabawy dziecko zawsze pozostaje w zasięgu wzroku i pod nadzorem dorosłych.

Z drugiej strony zaleca się miejsce częściowo zacienione. Jeśli w ogrodzie nie ma zacienionego miejsca, dobry stary parasol przeciwsłoneczny pomoże i będzie doskonałą ochroną przed słońcem dla Twojego dziecka.

Samodzielnie zbuduj piaskownicę: Kamień czy drewno?

Nie ma jednolitej zasady, z czego najlepiej zbudować piaskownicę. Pomysłów jest mnóstwo — od opon ciągników po prawdziwe łodzie.    

Kto woli materiały pochodzenia naturalnego, może wybrać między kamieniem a drewnem. Przed rozpoczęciem budowy piaskownicy należy rozważyć zalety i wady obu tych wariantów.

KamienieDrewno

Zalety:

 

  • Piękny wygląd
  • Odporność na warunki atmosferyczne
  • Stabilność
  • Długa trwałość

 

Zalety:

 

  • Zachęcający wygląd
  • Przyjemna temperatura przy każdej pogodzie
  • Można korzystać jak z ławki
  • Łatwość budowania
  • Łatwa wymiana uszkodzonych desek

 

Wady:

 

  • Niezbędna jest ściana dla zapewnienia większej stabilności
  • Zbyt zimne do siedzenia (z wyjątkiem lata)
  • Wysokie ryzyko obrażeń

Wady:

 

  • Wrażliwość na utrzymującą się wilgoć
  • Niebezpieczeństwo z powodu drzazg

W naszej instrukcji krok po kroku wyjaśniamy, jak samodzielnie zbudować drewnianą piaskownicę.

Samodzielnie zbuduj piaskownicę: określ odpowiednie wymiary i głębokość

Jasne korzyści: podczas samodzielnej budowy piaskownicy można elastycznie określać jej wymiary i kształt. Zależą one przede wszystkim od dostępnej powierzchni i projektu ogrodu.

A dodatkowo: im większa skrzynka z piaskiem, tym weselej dziecko może się tam bawić i rozrzucać zabawki. Również rodzeństwo i dzieci sąsiadów będą miały wystarczająco dużo miejsca, aby wspólnie się bawić — to ważny aspekt, biorąc pod uwagę, że pierwsze przyjaźnie często zaczynają się w piaskownicy.

Dla naszego przykładu wybraliśmy rozmiar 150 x 150 cm. Głębokość piaskownicy powinna wynosić co najmniej 30 cm. Dzięki temu dzieci będą mogły naprawdę cieszyć się kopaniem, nie uderzając łopatkami o podłoże. Odpowiedni piasek zapewnia świetną zabawę i pobudza zainteresowanie. W tym celu dostępny jest piasek wyjątkowo drobny i idealny do zabawy.

Piaskownica w stylu domku z bali

Po wykonaniu wszystkich przygotowań można rozpocząć budowę piaskownicy. W niniejszej instrukcji zdecydowaliśmy się na rustykalną piaskownicę w stylu domku z bali. Piaskownica jest łatwa do złożenia i pasuje do każdego ogrodu.

Samodzielnie zbuduj piaskownicę: Środki pomocnicze

Przygotuj następujące narzędzia do budowy piaskownicy:

Ilustracja materiału: Palisady drewniane, pilarka, piasek do zabawy, wkrętarka akumulatorowa, włóknina, miarka, koziołek, ściski śrubowe

Samodzielnie zbuduj piaskownicę: instrukcja 

Czystość w piaskownicy: jak wiadomo, dzieci biorą wszystko do ust, a więc koniecznie muszą spróbować swoje samodzielnie wypieczone „ciasto z piasku”. Czystość i higiena odgrywają więc tutaj ważną rolę.

Błoto, deszcz i liście mogą dostać się do piasku i rozprzestrzeniać bakterie. Również psy i koty często lubią duże piaskownice, aby tam zostawiać swoje „prezenty” lub po prostu bawić się. Kupiona lub samodzielnie wykonana pokrywa piaskownicy chroni piasek przed tego typu zanieczyszczeniami.

Ze względów higienicznych zalecamy również regularną wymianę piasku do zabawy w piaskownicy.

Podsumowanie: Samodzielnie zbuduj piaskownicę

  • Prawidłowa lokalizacja piaskownicy ma kluczowe znaczenie. Znajdź suche i częściowo zacienione miejsce, które jest zawsze w zasięgu wzroku. W słonecznym miejscu pomyśl o zadaszeniu, które służy jako ochrona przed słońcem.
  • Użyj piasku do zabawy.
  • Im szersza i głębsza piaskownica, tym lepsza zabawa dzieci podczas kopania.

Zobacz więcej